Polska strona fanów gry DOA: Dead or Alive

Jak promowano Dead Or Alive 2?

Dodane dnia 14.02.2010, przez: monstrol | komentarze [6]

Jak zapowiadałem, w pierwszej kolejności przyjrzę się temu, jak promowano Dead Or Alive 2. Oczywiście zrobimy przegląd takich narzędzi promocji, jak:

  • Pudełko gry.
  • Strona internetowa.
  • Reklamy i zwiastuny.
  • Recenzje.
  • Inne, m. in. okoliczności wydania.


Jedziemy z koksem.

Opakowanie gry

Oto okładka Dead Or Alive 2 wydanego na Japonię na konsolkę DreamCast:

A oto na resztę świata:

Do nieświadomych klientów pewnie długo nie mogło dojść to, że Kasumi NIE MOŻE walczyć mieczem.

Teraz czas na wersję na PlayStation 2. Pierwsza okładka jest na Europę, druga na Japonię, trzecia zaś na USA.

Jestem po prostu zadziwiony ascetycznym wyglądem okładki trzeciej. Tecmo, bez przesaduni - to było po prostu marnowanie surowców naturalnych! Reszta jest bardzo ładna i przyciąga wzrok.

Strona internetowa (www.dead-or-alive2.com)

Konkretniej mamy tutaj stronę internetową wersji na PlayStation 2. Już od samego początku wita nas kusa Lei Fang, no i wiadomo, o co w tej grze chodzi.

Strona jest wykonana przeciętnie, ale pamiętajmy, że mamy rok 2000; są dwie wersje: HTML & Flash, w pięciu "głównych" (grr!) europejskich językach. HTMLowej nie miałem cierpliwości przeglądać; Flashowa technicznie jest przyjemna. Co do zawartości nie mam żadnych zarzutów. Udostępniono dużo informacji. Na pochwałę zasługuje opublikowanie zdjęć aren z perspektywy, której nie uświadczysz w grze. Za to fajnym żartem jest dodanie "pocztówek". Ta z Gen Fu i napisem "Patrzę w Twoje oczy i widzę STRACH", czy Heleną w stroju kąpielowym "SprawdĽ moje POLYGONY." rozbrajają. Jednym słowem - stronka całkiem udana! Ewentualny klient może się nieĽle rozeznać na temat produktu.

Reklamy i zwiastuny

Tutaj po prostu padłem; tak odważnej reklamy gry po prostu nie widziałem. Że niby co Lei Fang i Tina robią w tym łóżeczku? Zdecydowanie reklama przyciąga wzrok, ale tak jak mówiłem - wolałbym chociażby promowanie gry twarzą Jann Lee. Co będę pisał, zobaczcie:Teraz pora na trailer. Nie mam do niego NAJMNIEJSZEGO zarzutu, jest po prostu przewspaniały. W tle dodatkowo przygrywa nam muzyka Bomb Factory (sprawdziłem - nie produkują po godzinach atomówek, niestety) pt. "Free Chain".Recenzje

Gra w wersji na DC otrzymała NIEZWYKLE wysoką średnią na Gamerankings.com. Dokładnie 91.37% przy 39 recenzjach, co daje jej wynik w tej chwili wyższy niż Bioshock 2 przy 31 recenzjach. Gra była wobec tego oceniona po prostu re-we-la-cy-jnie. Na DC przeważały jednak bijatyki 2D, toteż DOA miał tam nieco lżejsze życie u recenzentów, niĽli miałby na innej platformie. Nieco ciężej się im też było powołać na Tekkena, a Virtua Fighter 3 zwyczajnie zawiódł. Fakt jednak faktem, że w tamtych, dawnych czasach (1999 rok!), gra po prostu rewelacyjnie wyglądała, ruszała, no i świetnie się w nią grało. Brylowały przede wszystkim rozbudowane areny. Nie pierwszy raz w historii bijatyk wielopoziomowe (wcześniej był chociażby Erhgeiz od SquareSoft), ale za to podane w niezwykle wysokiej jakości. No i pierwszy raz w historii bijatyk 3d pojawił się tak miodny tryb tag. Recenzenci zauważyli to wszystko, toteż i recenzje były po prostu rewelacyjne. Fani powinni poczytać sobie recki wypunktowane na liście Gamerankings.com.

Co z polską prasą grową? Będę starał się o możliwość zamieszczenia skanów recenzji z PSX eXtreme (z tym jednak może być różnie, nawet nie wiem, jakie są szanse), powiem więc na razie tylko tyle, że grę recenzowali panowie Mutti i HIV, wypowiadając się o niej niezwykle pochlebnie. Piszę w tym momencie o wersji na PS2 (wówczas PSX eXtreme nie było jeszcze magazynem multiplatformowym).

Inne

W grze użyto muzykę zespołu Bomb Factory; Na PlayStation 2, podobnie jak w przypadku pierwszej odsłony, pojawiła się na rynku w bliskości czasu wydania najświeższej odsłony Tekkena. Tecmo więc jak najbardziej lubi konkurować z Namco. Konkurencja na łamach gazet z Tekken Tag Tournament była bardzo trudna, gdyż gra dostawała przeważnie maksymalne noty. Na wyniki sprzedaży to raczej się nie przełożyło; DOA opuściło bowiem PS2 ze względu na trudności w programowaniu (gra pod niektórymi względami graficznie ustępowała miejsca wersji DC, mimo że nie powinna). Gdyby ponad to kiepsko się nie sprzedała, nie zobaczylibyśmy następnej części, która jednak się ukazała.

Dead Or Alive 2 było obecne w mediach. W polskiej prasie growej, którą miałem okazję czytać, pisano o tej grze i, jeżeli były to recenzje, wieńczono je wysokimi notami.

Komentarze:

Ana | 14.02.2010, 09:21
http://hg101.kontek.net/doa/doa2-ps2j.jpg jeszcze jedna japońska okładka wersji na PS2. Co z ciekawszych rzeczy... na polskim rynku po premierze Tekken Taga i DoA2 był jeszcze magazyn PLAY i Click wtedy wchodził w multiplatofrmę. DoA w obydwu zdobył bardzo wysokie noty i któraś z nich zrobiła porównanie DoA i TTT (nie pamiętam co wygrało). W ogole przez moment byl szal w prasie, pamietam ze nawet mialam megaplakat z pannami z DoA (slynne ujecia w bikini).
Aha zauwazyles blad na stronie przy pocztowkach? Heleny pocztówka małe zdjęcie profile - Tina ;)

monstrol | 14.02.2010, 10:15
Tak się złożyło, że mam ten numer PLAYa. Nie było w tym porównaniu jednoznacznego zwycięzcy - PLAY określił obie gry jako doskonałe, z tym że Tekken jest techniczny, zaś przy DOA2 można się wyśmienicie bawić. Nie pamiętam dokładnych wyników cząstkowych w różnych kategoriach porównania, ale świta mi, że w kategoriach "grafika" DOA2 wygrał znacznie. Ze względu na dopracowane areny właśnie. Plakat był duży, bodajże 2x3 strony gazety (troche więcej niż A4), i chyba był w tym samym numerze. W ogóle bym odkopał tego antycznego PLAYa i wrzucił skan, ale nie wiem, czy to nie nielegal. :) A błędu w postcardzie nie zauważyłem, tak jak nie zauważył webmaster Tecmo, no i same Tecmo, buhaha...

Ana | 14.02.2010, 12:03
Swoją drogą 2:23 z trailera. Co to za stój Tiny? Chyba 1 raz go widzę

monstrol | 14.02.2010, 12:42
To strój "obdartus"; był do odkrycia w Dead Or Alive 2 na PS2. Ja mam go w mojej palowej wersji w każdym razie.

Ana | 14.02.2010, 17:52
ha to juz wszystko jasne, w wersji na PS2 nie grałam Tiną ;)

monstrol | 14.02.2010, 20:57
Ja również, preferuję szybkie postacie :)

Komentowanie wyłączone. Zapraszamy na forum Dead or Alive.